Blog

ZüccaciyeZüccaciye
Krize rağmen büyümeyi başaran ender sektörlerden birisi olan züccayiye sektörü Türkiye'de 3 milyar Tl gibi bir büyüklüğe sahiptir. Sektördeki bu büyüme ihracata yansımamış olacak ki geçen sene rakamlarına göre 50 milyon dolar küçülerek 900 milyon dolar civarında seyrediyor.

Sektör uzmanları sektör açısından gelecek yıllarda olumlu beklentiler içerisindeler. 2010 yılı sonuna doğru sektörün hedefi 3.3 milyar tl pazar büyüklüğü ve 1 milyar dolar ihracat olarak belirlenmiş durumda. Sektörün önde gelen firmlarından olan Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Korkmaz sektörün içinde bulunduğu durum hakkında şöyle çıkarımlarda bulundu;

"Sektörün içinde bulunduğu zor durumda firmaların yaşadığı finansal olumsuzlukların diğer firmalrıda etkiledi.Sektörü etkileyen en önemli faktörler kurlardaki dengesizlik,işçilik maliyet ve hammadde fiyatlarında ki artışlardır. Kur değerlerinin dektör için önemi hammadde alımı ve satımı açısından çok önemlidir.Yerli üreticiler için bir diğer önemli husuda tasarım ve trende adaptasyon sorunudur."