Blog

Müşteri SadakatıMüşteri Sadakatı
Marka düşkünlüğü olmayan e-müşterilerin beklentileri genelde müşteri ilişkilerinde iyi şirket çalışanları ve aldıkları hizmetten veya üründen memnun kalmış diğer şirket müşterileridir. Akılları karışık, hafizaları eski kayıtları tutacak derecede iyi olmayan bu müşterileri ikna etmek kolaydır. İkna kabiliyeti yüksek çalışanlar biraz uğraşarak bu müşterilere istediklerini yaptırma konusunda zorluk çekmeyeceklerdir. Hafızası zayıf olmasına rağmen sadakatlerini kazanmak ikna etmek kadar kolay değildir. Her satışta sadık bir müşteri olmaları için teker teker müşterilerle ilgilenmek gerekir.
Ağlı pazar için 95 tane varsayımın çıkarıldığı Cluetrain.com da bulunan müşteri-güdümlülük bildirgesinde ilk beş maddesine bakalım. İlk beş maddesi en önemli kurallar olarak belirlenmiştir.
1.Her görüşme bir pazardır.
2.Kitlesel sektörler ziyade pazarlar insanlardan oluşmaktadır.
3.Müşteri ile görüşmeler insani şekilde yürütülmelidir.
4.Mizah, görüş, bilgi gibi konularda insan sesi en doğal halindedir.
5.Sesler insanları tanımakta en önemli faktördür.
Pazarlar görüşmeler üzerinde yoğunlaşmalıdır. Şirketler müşterileri ile yakın ilişkilerde bulunmalı, yüz yüze görüşmeler pazarlamanın en temelinde olmalıdır. Müşterilerin sadece şirket çalışanlarıyla muhattab olmasındansa diğer müşterilerle de konuşabilmesi çok önemlidir.